Nejlepší český zápasník a olympijský vítěz Vítězslav Mácha odešel do sportovního nebe

Nejlepší český zápasník a olympijský vítěz Vítězslav Mácha odešel do sportovního nebe

Smutná zpráva obletěla svět zápasu, včera ve věku 75 let zemřel olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa v řecko-římském zápase Vítězslav Mácha.

Rodák z Krmelína na Frýdecko-Místecku Vítězslav Mácha byl zdaleka nejúspěšnějším českým zápasníkem, kterého asi jen tak někdo nepřekoná. V roce 1972 vyhrál zlatou medaili na Letních olympijských hrách v Mnichově v kategorii do 74 kg. O dva roky později vyhrál i mistrovství světa a v roce 1976 vybojoval stříbrnou medaili na olympiádě v kanadském Montrealu. O rok později navíc vyhrál jak mistrovství Evropy, tak i mistrovství světa.

"Informace o úmrtí Vítězslava Máchy mě hluboce zasáhla. Vítězslav byl jediný československý zápasník, který stál na olympijských stupních vítězů se zlatou medailí na krku, později k ní dokázal přidat ještě stříbrnou medaili. Stal se dvojnásobným mistrem světa, z mistrovství Evropy přivezl zlato, stříbra i bronzy. Věděli jsme o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu a pevně doufali v jeho zlepšení. To se však nestalo a dnes odešel do sportovního nebe vzor, ke kterému se všichni zápasníci chtějí přiblížit. Dnes odešla legenda zápasu, v našich srdcích však bude žít navždy," vyjádřil svůj zármutek předseda Svazu zápasu Robert Mazouch ...